Na nabídku

O nás


Zaregistrovali jsme se koncem roku 2010, kdy byl schválen i chráněný název chovné stanice ATONIKA. Krevní vedení navazuje na chov CHS Z Gilanu, ze které jsme se po 5 letech vyštěpili.

Jméno CHS vzniklo jako památka na psy, kteří naši rodinu provázeli: Atona Alpazur (Tonda), Ika Hronovský pramen (Ájínka), Hanky ze Zlaťáku (Vrtiše) a Niké z Gilanu (Kikiny). Dnes nás doprovázejí: Karuma z Gilanu (Kara) a Freya (Fína) z Gilanu, na kterou se v názvu už bohužel nedostalo.

Snažíme se o odchovy pracovně upotřebitelných, exteriérově vedených ovčáků německo-rakouského a francouzského krevního vedení, s vyrovnanou, přátelskou nekonfliktní povahou a s výrazným obranářským pudem.

Jako krycí psy využíváme výborné jedince, 1.tř. chovnosti se zkouškami z výkonu 2. a 3. stupně s výborným obranářským pudem, negativní, s krevním vedením na linie světových vítězů. (Z větší části byli většinou využíváni výborní a VA plemeníci z CHS Hartis Bohemia, případně plemeníci ze SRN).

Zakladatelkou rodiny je vlkošedá Niké z Gilanu.

Otec Niké, byl vlkošedý pes V Sammo vom Haus Dexel, syn VA1-CH Hosse v.Larchenhain, a vlkošedé matky VA AUT Finte v. Hawelkaweg. Sammo je po matce vnukem VA 2 vlkošedého psa Timmo v.Berrekasten.

Matka Niké, V Zaira z Gilanu, byla černožlutá dcera V Valka Mikor- syna VA 6 Odina Tannenmeise.

Niké měla doživotně 1.tř.chovnosti, byla vždy výborná a měla složeny 4 zkoušky z výkonu. Dcerám předávala výrazný obranářský pud a přátelskou vyrovnanou a nekonfliktní povahu.

Pravá sestra Niké, vlkošedá Nylla působila v CHS Z Gilanu.

Do dalšího chovu v CHS ATONIKA upřednostňujeme vlkošedou varietu, černožlutí jedinci působí dále většinou pod CHS Z Gilanu a v dalších CHS.

V CHS se snažíme o exteriérové zlepšení vlkošedé variety NO se zachováním jejích kvalitních pracovních vloh. Zatím se tento záměr daří vzhledem k tomu, že ve vrzích Niké bylo vždy cca 40-50% štěňat vlkošedé barvy, (geny Timma pro vlkošedou barvu se prosazují i ve 4. a 5. generaci). Doufáme, že i dcery Niké budou v tomto trendu dále úspěšně pokračovat. Zatím byly do chovu bonitovány pod CHS z Gilanu Freya 1.tř.5JU/1p, Chaira 1.tř.5JX1/N a Charge 1.tř. 5CV1/P, Karuma 1.tř. chovnosti 5JV1/P a dlouhosrstá Berit Atonika. Freya s Karumou nadále působí v naší CHS. Do chovu byly dále bonitovány Deina - 1.tř.5JV1/P a Ester 1.tř.5JU1/P.

Miroslava Plšková, Za Střelnicí 20, 182 00 Praha 8, +420 602 403 647, chs@atonika.cz